MIARY_U_WAGI  – na tropach cybernetycznego podmiotu

MIARY_U_WAGI  – na tropach cybernetycznego podmiotu

19-21 maja 2018

W wystawie udział wzięli:
Roman Bromboszcz i grupa Perfokarta, Marcin Dymiter, Elvin Flamingo, Isabell Florkowska, Paulina Grosz, Katarzyna Józefowicz, Mikołaj Jurkowski, Kifer Kowalczyk, Kamil Kusy, Anna Kwiatkowska, Honorata Martin, Jacek Niegoda, Mateusz Pęk, Magdalena Pela, Marek Rogulski. Arkadiusz Sylwestrowicz, Maria Szachnowska, Marta Szymielewicz, Julia Tymańska, Jan Walter, Jakub Wasilewski, Jowan Czerkas, Tomasz Gadecki, Michał Gos, Dorota Walentynowicz, Krzysztof Stachura.

Wystawa jest częścią projektu artystyczno-badawczego, pt: „Kultura jako układ współrzędnych”, fundacji TNS.

Kurator: Marek Rogulski
Koordynacja: Dorota Grubba-Thiede

Wstęp WOLNY!
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

Organizatorzy: Fundacja Tysiąc Najjaśniejszych Słońc we współpracy z Instytutem Cybernetyki Sztuki.
Partnerzy: ASP Gdańsk, Galeria Spiż 7.
Współpraca: praktyki studentów Międzywydziałowego Instytutu Nauk o Sztuce ASP Gdańsk – isabellart.pl

Instytut Cybernetyki Sztuki działa w budynkach po dawnym urzędzie Miar i Wag w Gdańsku Osowie.

Tytuł wystawy odnosi się zatem bezpośrednio do historii miejsca i stojących na nim budynków. Niegdyś działał w nich także prywatny zakład elektro-narzędziowy oferujący mieszkańcom okolicy miejsce pracy i zatrudnienia. Tym co odróżniało ten zespół obiektów od innych budynków w okolicy, była więc funkcja społeczna jaka pełnił w przeszłości. Historia tego miejsca prowadzi nas zatem od funkcji bardzo pragmatycznej, związanej z pracą, poprzez techniczny aspekt urzędu Miar i Wag, aż po aktualne funkcje pracowniane i artystyczne.

Fakt ten jest punktem wyjścia dla refleksji filozoficznej i artystycznej w kontekście historii miejsca ale i aktualnej problematyki związanej zarówno z empirycznym jak i koncepcyjnym aspektem prac nad programowaniem celów i funkcji instytucji sztuki. „Miary i Wagi” ewoluują zatem w „Miary Uwagi”, czyli przesuwają akcent na wymiar świadomościowy – ku refleksji nad naturą podmiotu i cechami ludzkiej osobowości.

Sytuacja taka wymaga odwołania się artystów do szerokiego wachlarza wiedzy – nauk psychologicznych i kognitywistyki – ale także do zdolności osobistego doświadczenia miejsca i historii.

Programowanie działań jakie z definicji zachodzi w placówce kultury i sztuki przywołuje zarazem konieczność przyjrzenia się społecznym koncepcjom planowania, cybernetyki społecznej i szeregowi uwarunkowań natury technologicznej.

Nowe technologie i związana z nimi ekspansja sztucznej inteligencji nie pozostaną bez wpływu na rozwijanie strategii artystycznych i instytucjonalnych. Osobiste zaangażowanie uczestników wystawy w proces jej realizacji uwypuklać może zatem zmysłowy pierwiastek aktywności ludzkiej i jest niezbędnym elementem procesu artystycznego. Poprzez ten proces możliwe staje się wkraczanie w skonsolidowaną strukturę społecznych odniesień. W działalności artystycznej strumienie nieświadomości indywidualnej jak i zbiorowej transponowane są poprzez świadome akty uwagi i autorefleksji podmiotu, w wymiar „sprawdzalnej” rzeczywistości społecznej. Jedną z kategorii tej doświadczanej zmysłami i umysłem rzeczywistości jest estetyka. Estetyka może być traktowana jako strategia interwencji wobec zhierarchizowanej struktury wymiany i przepływu kapitału zarówno społecznego jak i finansowego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s