PROGRAMOWANIE A SAMOORGANIZACJA. Marek Rogulski: Projekt S.A.S. z perspektywy Instytutu Cybernetyki Sztuki. konferencja naukowa. pt:niECH(!) żyje SZTUKA?

PROGRAMOWANIE A SAMOORGANIZACJA.
Marek Rogulski: Projekt S.A.S. z perspektywy Instytutu Cybernetyki Sztuki.
konferencja naukowa. pt:niECH(!) żyje SZTUKA?
Diagnoza współczesnego świata sztuki w perspektywie Biennale Weneckiego;
Organizator:MINoS ASP Gdańsk

PROGRAMOWANIE A SAMOORGANIZACJA.
/…/ Wobec siły bezwładu kontekstu społecznego nieuchronnym jest to, że sztuka staje się integralnie włączona w różne aspekty sporu o charakterze politycznym i społecznym. W istocie jednak pogląd taki nie uwzględnia rzeczywistej mocy sprawczej sztuki. Ta rzeczywista moc nie zasadza się na fakcie opowiedzenia się za jakąś słuszną racją którejś ze stron sporu politycznego – wszak inteligentnych propozycji ze strony naukowców, teoretyków i badaczy nie brakuje – ale na domniemaniu, że sztuka jako taka – “sama jest stroną”.

Programowanie to inaczej projekty zorientowane na osiąganie celu – czy ma być nimi przemiana społeczna, polityczna czy nowa koncepcja dzieła sztuki – zakładają realizację i spełnianie się w czasie. Spełnianie do którego się dąży świadomie. Poczynione założenia już na wstępie zakładają jakieś rezultaty odpowiadające jakimś choćby mglistym oczekiwaniom
..
Samoorganizacja z kolei odwołuje się do dynamiki procesu, który bardzo umownie możemy nazwać procesem nieświadomym. Będącym poza kontrolą świadomości, – samo “toczenie się” procesu jest istotą rzeczy a nie osiąganie jakiegoś celu. Fakt, że toczy się jednak jakiś proces i że informacje o nim przenikają do świadomości również wskazuje na “coś”, ku czemu ten proces jednak zmierza. To “coś” może jednak znaczyć coś zupełnie innego niż “coś” znaczy dla świadomości.
Ta pozorna bezcelowość dynamicznego, fluktuacyjnego “ukrytego” procesu może prowadzić do rezultatów innych niż działanie z góry zaprogramowane na “dążenie do celu”.

W tym sensie, opierając się na tym wybranym przykładzie (dychotomii) mówię o tym, że “sztuka sama w sobie jest stroną”, choć oczywiście nie da się jej wypreparować z całego szerokiego wachlarza kontekstów i uwarunkowań./…/

Marek Rogulski. all rights reserved. tns. 2018

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s