Retro(per)spective – exibition in ICS

Retro(per)spective

Retro(per)spective to projekt artystyczny Marka Rogulskiego, którego celem jest użycie konwencji wystawy sztuki współczesnej w szczególny sposób tak aby pełniła funkcję „kostiumu filmowego”. Elementami przedsięwzięcia są prace artysty nadające wystawie charakter retrospektywy punktującej wybrane epizody z minionej aktywności oraz nowe prace powstałe na wystawę jak i koncert muzyki improwizowanej (Michał Gos, Rogulus, Jowan Czerkas, Sylvia & Magic’s Stuff). Elementy te składać się mają w rodzaj „kostiumu filmowego” a sytuacja wernisażowa była rozegraniem i sfilmowaniem scen rodzajowych z udziałem artystów, widzów i statystów. (cospleyer”ów)
Retro(per)spective jest kostiumologicznym dziwolągiem – skrzyżowaniem retrospektywy z perspektywą w ujęciu poprzez przyimek „per”. (Przyimek to nieodmienna i niesamodzielna część mowy, która łączy się z innymi wyrazami i nadaje im inny sens.)

Elementami przedsięwzięcia były prace artysty nadające wystawie charakter retrospektywy punktującej wybrane epizody z minionej aktywności oraz nowe prace powstałe na wystawę. Autor sięgnął aż do materiałów rysunkowych z roku 1973, poprzez dokumentacje lat 80-tych i kolejnych dekad, do chwili obecnej.

Retrospektywa
1. chronologiczny przegląd dzieł danego artysty lub grupy artystycznej / słownik PWN
2. Słowo „retro” pochodzi od łacińskiego przedrostka retro, który dosłownie oznacza „wstecz” lub „w przeszłości”, zwłaszcza w takich słowach jak retrospektywny, czyli odnoszący się do nostalgicznego lub krytycznego spojrzenia w przeszłość.
Słowo „retro” może być synonimem wyrazu „staromodny” lub „stary”, często w znaczeniu „ponadczasowy” lub „klasyczny”. Obecnie słowo „retro” jest często używane w znaczeniu pozytywnym i odnosi się do dziwacznych lub interesujących produktów, które obecnie nie są już dostępne. – źródło: Wikipedia.
per (język polski) znaczenia:
przyimek – tylko w związkach frazeologicznych – mówić+ per +pan/pani/ty/wy – związki frazeologiczne: np.: traktować per noga – źródło: Wikipedia
Perspektywa – znaczenia: rozległy widok; to, co się daje przewidywać w przyszłości; odległość w czasie umożliwiająca właściwą ocenę zdarzeń; punkt widzenia, z jakiego coś jest przedstawiane lub oceniane; zjawisko wykorzystywane w kompozycji malarskiej / słownik PWN.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s